Tylko w milczeniu słowo,
tylko w ciemności swiatło,
tylko w umieraniu życie:
na pustym niebie
jasny jest lot sokoła.
         Pieść o stworzeniu Ea
              

 

"Jesli bedziesz szedl przed siebie, jesli nie przerwiesz ucieczki - dokadkolwiek uciekniesz, wszedzie napotkasz niebezpieczenstwo i zlo, ono bowiem cie popycha, ono wybiera dla ciebi droge. To ty musisz wybierac. To ty musisz poszukac tego, co ciebie szuka. Musisz scigac to, co ciebie ściga."

"Światło to moc. Wielka moc, dzięki której istniejemy, ale która istnieje poza naszymi potrzebami, sama dla siebie. Światło słońca i gwiazd to czas, a czas to światło. W świetle słońca, w ciagu dni i lat, trwa życie. W ciemności życie może przywołać światło, nazywając je po imieniu. [ciach] Przywołać rzecz, której w danym miejscu wcale nie ma, zawołać na nią wymawiając jej prawdziwe imię to wielka sztuka, ktorej nie można nadużywać."

"Wolność to wielkie brzemię, niezwykłe i trudne do zrozumienia dla ducha. Nie jest łatwa. Nie jest darem otrzymanym lecz, dokonanym wyborem. I ten wybór nie jest wcale prosty. Droga wiedzie w górę, do światła, lecz zmeczony podróżnik może nigdy nie dotrzeć do konca."

"Tu nie ma kierunkow, nie ma polnocy, poludnia, wschodu ani zachodu - tylko zblizanie sie i oddalanie."

 

"Jesteś piękna, urocza! Czasem jak ogromne drzewo w kwiatach, czasem jak biały narcyz, drobny i smukły. Twarda jak diament, łagodna jak światło księżyca. Ciepła jak promień słońca, zimna jak gwiazda. Dumna i daleka jak szczyt w śniegach, wesoła jak wiejska dziewczyna, która wiosną wplata stokrotki w warkocze. Córka królów, smukła, lecz silna jak stal, piękna, lecz groźna."

 

Nie sztuka pięknie mówić, , trzeba pięknie postępować